Tornado Cash Kurucusu Hakkındaki Suçlamaları Reddetti!

Kripto para karıştırma platformu olan Tornado Cash’in kurucu ortağı Roman Storm, New York Bölge Mahkemesinde hakkındaki suçlamaları reddetti. Storm, kara para aklama, kuralları ihlal etme izinsiz para transferi suçlarıyla karşı karşıya.

Savcılar, mahkemede Tornado Cash’in kötü amaçlara hizmet ettiğini ve ABD yaptırımlarını ihlal ederek 1 milyar dolardan fazla yasa dışı geliri akladığını iddia etti. Yetkililer, bunun haricinde kurucu Roman Storm’un hacker grubu Lazarus’a uygulama aracılığıyla yardım ettiğini belirtti.

Tornado Cash kurucusu Roman Storm ise bu ithamların hiç birini kabul etmedi.

Ünlü Platform Neden Yasaklandı?

ABD Hazine Bakanlığı, 2022’nin Ağustos ayında Tornado Cash’e yaptırım uygulayarak vatandaşların bu platformu kullanmasını yasakladı. Yetkililer, kötü niyetli kişilerin uygulama üzerinden izini kaybettirdiğini belirtti.

Tornado yönetimi ise bu karara hiç bir şekilde aldırış etmedi. Aradan geçen uzun sürenin ardından Roman Storm tutuklandı. Tornado Cash’in diğer kurucu ortaklarından Roman Semenov ve Alexey Pertsev ise ABD dışında yaşıyor.

Yargıç, Storm’un 2 milyon dolarlık kişisel teminat karşılığında ev hapsinde kalmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma ise 30 Kasım’da.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir