Son sürat geliyor kabusu yarın yaşatacak. Rotasını İstanbul’a çevirdi

Hürriyet’te yer alan bilgilere göre, Türkiye yağışlı havanın etkisine girecek. “Türkiye sonbahara hazırlanıyor” diyen CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, canlı yayında önemli açıklamalar yaptı.

Şen “Bugünkü yağış çok önemli değil. Ama yarın Marmara Bölgesi’nde kuvvetli bir yağış gibi görünüyor. Bugünden itibaren Türkiye yağışlı hava olaylarına girecek” dedi. Şen, sel riski için, “Türkiye’nin hiçbir yerinde görünmüyor öyle bir risk ama yarın İstanbul için biraz dikkat etmemiz gerekecek. Hem İstanbul hem Trakya için” diye konuştu.

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, canlı yayında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye sonbahara hazırlanıyor. Önümüzdeki haftadan itibaren sonbahara bir adım atacak. Bugün hava ılık. İstanbul’da sıcaklık 27 derece civarında. Bir yağış gelecek, yağışın etkisinden dolayı gökyüzü bulutlu.

Nereden kaynaklanıyor bu; İtalya, Yunanistan ve Libya’nın ortasındaki Akdeniz bölgesinde bir alçak basınç merkezi var. Bu merkez, bu bölgelerde yağış yapıyor. Nerelerde yağış yapıyor İtalya’nın, çizmenin tabanında ve Yunanistan’ın Atina civarlarında. Bugün biraz kuvvetli, canı sıkılacak biraz oraların.

Libya’da bir şey olacak mı? Libya’nın kıyısında olacak ama karaya çıkarsa ne olur onu bilemiyorum şu anda. Bu sistem yavaş yavaş doğuya doğru geliyor. Doğu’ya doğru gelince enerjisini kaybedecek esasında.

Bugün öğle saatlerinden itibaren Ege ve Marmara bölgesinde yağış yapacak. Bugünkü yağış çok önemli bir yağış değil o kadar. Ama yarın Marmara bölgesinde önemli bir yağış gibi, kuvvetli bir yağış gibi görünüyor.

Hatta bugünden itibaren Türkiye yağışlı hava olaylarına girecek. Ama bu yağış yerel ve sürekli değil. Yerel, Marmara’da yağarken Ege’de olmayacak gibi. Ama bir hafta sürecek bir yağışlı mevsime giriyoruz.

Şu anda öyle bir risk görünmüyor. Türkiye’nin hiçbir yerinde görünmüyor öyle bir risk ama Perşembe günü İstanbul için biraz dikkat etmemiz gerekecek. Hem İstanbul hem Trakya için. Şu anda o kadar büyük bir risk yok.

Yarın ki gelişmeye göre onu da değerlendireceğiz. Türkiye’de sel ve taşkın riski pek gözükmüyor şu anda. Ama ilerleyen günlerde ne olur onu bilemiyoruz.

Sıcaklıklar da perşembe gününden itibaren yağışın kuvvetli olduğu günlerden itibaren de 2-3 derece daha düşecek. İstanbul 24 dereceye kadar düşecek.”

Son aylarda Türkiye’yi üç taraftan kuşatan sıcak hava dalgası su kaynakları ve barajları da büyük bir tehlikeye attı. Uzmanlardan tehlike uyarısı gelirken meteoroloji uzmanı Kerem Ökten yarını işaret ederek dertlerin çözümü geliyor dedi.

Sıcak havaların yavaş yavaş düşeceğini belirten uzman isim su kaynakları nedeniyle endişelen vatandaşların yüreğine su serpti. Kademeli olarak düşüşe geçecek olan sıcaklıkların yerini serin havalara bırakacak.

Yaklaşan Ekim ayı için uyarılar peş peşe gelirken yağışlı günlerinde yavaş yavaş yüzünü göstereceği belirtildi.

Havayı koklayan adam Kerem Ökten, Ekim ayında yağışların etkili olacağını belirtirken kuraklık tehlikesine karşı da vatandaşın rahatlayacağını aktardı. Önümüzdeki ayda görülecek yağışların su kaynaklarını da olumlu etkileyeceği vurgulandı.

Meteoroloji uzmanı Kerem Ökten sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlar ile güncel hava durumu tahminlerini açıklamaya devam ediyor. Kasım ayına işaret eden uzman isim yağışlı havaların hız kaybetmeden devam edeceğini söyledi.

Hem tarım sektörü hem de su kaynakları için olumlu bir gelişme olduğunu vurgulayan uzman isim yağışların devam etmesi durumunda barajlardaki doluluk oranlarının da artışı yaşayacağını aktardı. Son aylarda kuraklıkla karşı karşıya gelen Türkiye’nin rahat bir nefes alacağı ifade edildi.

Öte yandan sosyal medya üzerinden sık sık hava durumuna ilişkin paylaşımlarda bulunan Hava Forum sayfası sonbaharın müjdesini verdi. Yaptığı son paylaşımda İstanbul için ayrı bir uyarı yapan sayfa, perşembeden itibaren hava sıcaklıklarının düşeceğini belirtti.

Gündüz sıcaklıklarının 23-25 derecelere, gece sıcaklıklarının ise 15-17 derecelerde sabitleneceğini ifade eden sayfa, poyraz rüzgarlarının geceleri etkili olacağını ifade etti. Hava Forum sayfası yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“İstanbul’da bugünden itibaren sonbahar başlıyor. Gündüz sıcaklıkları 23-25, gece sıcaklıkları ise 15-17 derecelere sabitleniyor. Poyraz rüzgarı geceleri üşütecek. İstanbul için 2023 yazına güle güle deme vakti…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir