Okul Kampüsü Köpeklere Dar Oldu: YTÜ’de Toplanan Köpeklerin Akıbeti Belli Değil!

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde ağustos ayından bu yana köpekler toplanıyor. Ağustos ayında başlayan toplama öncesi kampüste bakımlarıyla ilgilendikleri 200 civarı köpek olduğunu söyleyen Yıldız Teknik Üniversitesi HAYHAK (Hayvan Hakları) Kulübü’nde Mustafa Akbaş, son toplama sonrası 60 kadar köpeğin kampüs alanında kaldığını ifade ediyor.

Duvar’dan Meral Candan’ın haberine göre, kampüs içinde köpekler için bir barınak inşa edildi. Köpekler de inşa edilen bu barınakta tutuluyor. Ancak 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereğince sokakta yaşayan hayvanların kısırlaştırılması, aşılanması, rehabilite edilmesi ve kayıt altına alındıktan sonra alındıkları ortama bırakılması gerekiyor.

“KÖPEKLER SUÇLANIYOR”

Akbaş da kampüste köpeklere yönelik uygulamanın yasayla bağdaşmadığını savunarak toplanan hayvanların, aşılanıp, kısırlaştırılıp alındıkları yere geri bırakılmasını talep ettiklerini belirtiyor.

Akbaş’a köpeklerin toplanmasıyla ilgili gerekçenin öğrenci şikayetleri olduğunu söylüyor. Akbaş’a göre köpeklerle ilgili saldırgan oldukları yönünde şikayetler çok gerçeği yansıtmıyor: “Evet, yaralanma oldu ama köpek saldırısından değil. Bir öğrenci köpeklerin havlamalarından korkup yere düştü başını çarptı ve yaralandı. Güvenlik kamera kayıtlarını da gördük. Köpeklerin bir saldırısı gözükmüyor. Başka bir vakada da bisikletli bir öğrenci benzer şekilde panik yapıp bisikletten düştü. O öğrenci de köpeklerin saldırmadığını, havlamaları nedeniyle panik yapıp düştüğünü söyledi. Buna rağmen suçlu köpeklermiş gibi toplamaya başladılar.”

“KOVULMAKLA TEHDİT EDİLİYORUZ”

Akbaş, aylardır bu mevzu ile uğraşmalarına rağmen gündem olmamasıyla ilgili de şunları söylüyor: “Bizi oyalıyorlar. Bir yandan da toplatılmalara karşı çıkanları işten ya da okuldan atmakla tehdit ediyorlar. Bir hocamıza bununla ilgili soruşturma açıldı. Bir teknopark çalışanı işten çıkarıldı. Toplamalar sırasında köpeklerin kaçmasına yardım ettiği için bir güvenlik görevlisi işten atıldı. Ben artık susmak istemiyorum.”

‘KÖPEKLERE BAKTIĞIM İÇİN SALDIRIYA UĞRADIM’

Akbaş’ın köpeklerle ilgilendiği için işten çıkartılan Teknopark güvenlik görevlisi Eyüp Sopa. Yaklaşık 4,5 yıldır Teknopark’ta çalışan Sopa, Ekim sonunda bu sebeple işten atıldığını savunuyor. Bu sebeple baskı gördüğünü ve sonunda işsiz kaldığını anlatan Sopa, yaşananlarla ilgili şu bilgileri veriyor: “27 Ağustos 2023 tarihinde görev yerim olan Teknopark alanına gittim. O gün 15.00-23.00 vardiyasında çalışıyordum. 4,5 yıldır oradaki köpekleri besliyorum. Yine vardiyam öncesi gidip besleme yaptım. Saat 13.00 civarı üniversite kütüphanesi önünde besleme yaparken köpekleri toplamak için birilerinin alanda olduğunu öğrendim. Hiçbir şeyden habersiz yemek yiyen, uyuyan hayvanlara uyuşturucu iğne doğrultulduğunu gördüm. Bunun üzerine uyuyan hayvanları uyandırdım. Akabinde ‘kampüs güvenlik koordinatörü’ olduğunu sonradan öğrendiğim biri kolumdan tutarak bana saldırdı. Bu olaydan sonra şirket bana köpekleri beslememem gerektiğini, bu yüzden istenmediğimi söyledi. Bana ‘ya işten çıkarsın ya da belirttiğimiz projeye geçersin’ denildi. İkisini de kabul etmedim. Bir ay boyunca konuyla ilgili baskı gördüm.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir