Kurumsal Yatırımcılar SOL ve Bu 4 Altcoin’e Para Akıtıyor!

CoinShares verilerine göre kripto varlık yatırım ürünleri, geçtiğimiz hafta toplam 176 milyon ABD dolarına ulaşan önemli girişlerle kazanma serisini sürdürüyor. Bu, art arda sekizinci pozitif ivme haftasına işaret ediyor ve yılbaşından bugüne girişleri 1,32 milyar ABD dolarına çıkarıyor. Özellikle, yatırımcıların odağında Solana (SOL), XRP gibi coinler olduğu görülmekte. İşte detaylar…

CoinShares açıkladı: ETP’lere para akıyor

Borsada İşlem Gören Ürünlerin (ETP’ler) kripto piyasasındaki hakimiyeti artıyor ve toplam kripto hacimlerindeki payları ortalama %11’e ulaşıyor. Bu, uzun vadeli tarihsel ortalama olan %3,4’e kıyasla önemli bir artış ve 2020/21 boğa piyasası sırasında gözlemlenen ortalamaları aşıyor. ETP’lere artan ilgi, işlem hacimlerinin bu yıl iki katına çıkarak 2022 ortalaması olan 1,5 milyar ABD dolarına kıyasla haftada ortalama 3 milyar ABD dolarına ulaşmasıyla da vurgulanmaktadır.

Bitcoin yatırımcıların ilgi odağı olmaya devam ederek geçtiğimiz hafta 155 milyon ABD doları tutarında giriş sağladı. Son sekiz haftadaki kümülatif girişler şu anda yönetim altındaki toplam varlıkların (AuM) %3,4’ünü temsil ediyor. Kısa-bitcoin’de 8,5 milyon dolarlık çıkış görülmesine rağmen, daha önce ayrıntılı olarak incelediğimiz bir gelişme olan Amerika Birleşik Devletleri’nde spot tabanlı bir Bitcoin ETF’sinin yakında onaylanacağı beklentisinin de etkisiyle genel olumlu hava devam ediyor.

SOL ve bu altcoinler dikkat çekti

Bölgesel olarak, Kanada, Almanya ve İsviçre sırasıyla 98 milyon dolar, 63 milyon dolar ve 35 milyon dolar giriş kaydederek olumlu eğilime önemli katkılarda bulunmuştur. Öte yandan, Amerika Birleşik Devletleri vadeli işlemlere dayalı ürünlerden toplam 19 milyon olar tutarında çıkış yaşadı. Çeşitli altcoinler de önemli girişlere tanık oldu. Solana (SOL), Ethereum ve Avalanche sırasıyla 13,6 milyon dolar, 3,3 milyon dolar ve 1,8 milyon dolarlık girişlerle öne çıktı. XRP ve Cardano da sırasıyla 500 ve 800 bin dolarlık girişler sergiledi. Bununla birlikte, Uniswap ve Polygon sırasıyla 0,55 milyon dolar ve 0,86 milyon dolarlık küçük çıkışlar gördü.

Mevcut girişler önemli olmakla birlikte, sırasıyla 10,7 milyar dolar ve 6,6 milyar dolar girişe tanık olan 2021 ve 2020’de görülen dikkate değer rakamların gerisinde kalmaktadır. Buna rağmen, istikrarlı olumlu gidişat ve ETP’lerin genel kripto piyasasındaki artan hakimiyeti, sağlam ve gelişen bir yatırım ortamına işaret ediyor. Yatırımcılar, Bitcoin gibi geleneksel favorileri alternatif kripto varlıklara artan ilgiyle dengeleyerek dinamik kripto piyasasında gezinmeye devam ediyor. Piyasa, ABD’de spot tabanlı bir Bitcoin ETF’sinin potansiyel onayını merakla beklerken, önümüzdeki haftalar kripto yatırım trendlerinin yörüngesini şekillendirmede çok önemli olacağa benziyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir