Kilise saldırısı sonrası uzmanlar ‘ülkesine dönmeyen terörist tehlikesine’ dikkat çekti: IŞİD’li Türkiye’de kaldı

Santa Maria Kilisesi’ne düzenlenen terör saldırısının ardından Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT tarafından düzenlenen operasyonlarda çok sayıda şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerden bazıları tutuklanırken bir kısmının ise “adli kontrol şartıyla” serbest bırakılması dikkat çekti. IŞİD’in Türkiye’deki terör saldırılarını artırmasında “iç güvenlik zafiyeti ve düzensiz göçün etkili olduğunu” belirten uzmanlar, Cumhuriyet’e değerlendirmelerde bulundu.

Saldırılardaki düzensiz göçün etkisine dikkat çeken CHP’li Oğuz Kaan Salıcı, “Ülkemizde çok sayıda yabancı terörist olması bir tesadüf değil. Bu teröristler topraklarımıza gökten paraşütle inmiyor. İktidarın sınır politikalarında yıllardır süren umursamazlığının sonucunu yaşıyoruz” dedi. Taliban’ın Afganistan otoritesini ele geçirdiğinde Afganistan’dan yola çıkanların “elini kolunu sallaya sallaya İran’ı geçip Türkiye’ye girdiklerine dikkat çeken Salıcı, şunları kaydetti:

“Kamyon kasalarında insanlar taşındı. Hatta insan kaçakçılığı ile devlet politikası adeta iç içe girmiş gibi tuhaf bir tablo oluştu. Bu göçmenler Türkiye’den başka bir ülkeye de gitmedi, burada kaldılar. Ayrıca IŞİD terör örgütü Suriye’de etkinliğini yitirince, oradaki militanlar da memleketlerine geri dönmediler. Dünyanın sınırları en gevşek tutan iktidarının Türkiye’de olduğunu herkes biliyor. IŞİD iddianamelerine ve basında yer alan haberlere bakınca zaten örgütün merkez üssünün Türkiye olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla düzensiz göçün, terör riskini artırdığını söyleyebiliriz. Yabancı teröristler, diğer göçmenlerin arasına saklanarak kendilerini kamufle ediyor.”

‘CAYDIRICILIĞI AZALTIR’

“IŞİD’e yönelik çok sayıda operasyon yapılmasına karşın neden bu saldırılar önlenemiyor ve neden sonuç alınamıyor” diye soran Salıcı, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Yıllardır farklı terör örgütleriyle mücadele eden güvenlik güçlerimiz bu konuda oldukça deneyim kazandı. Fakat leğenin bir de delikleri var. Kimi istihbaratlara rağmen önleyici tedbirlerde eksik kalınıyorsa, bu durum terörle mücadelede delik açar. IŞİD’li teröristlere 6-7 yıl ceza veriliyorsa, bu durum terörle mücadelede delik açar. Çünkü caydırıcılığı azaltır. Sınırlarımız korunamıyor ve elini kolunu sallayan Türkiye’ye geliyorsa, bu durum da terörle mücadelede delik açar. IŞİD, 10 Ekim Ankara Garı Katliamı’nda Cumhuriyet tarihimizin en büyük terör saldırısında 100’den fazla insanımızı katlettikten sonra cumhurbaşkanının bir şehidimizin bile cenazesine gidememesi de terörle mücadelede delik açar. Hatta 10 Ekim anmalarında şehitlerimizin ailelerine biber gazı sıkılıyorsa bu da terörle mücadelede delik açar.”

Öte yandan Cumhuriyet’e konuşan askeri kaynaklar, “IŞİD’in yabancı istihbarat örgütlerinin yönlendirmesine açık hale geldiğini, güvenlik güçlerinin aynı anda MOSSAD, PKK ve IŞİD’le mücadeleyi sürdürdüğünü” kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir