Intel Arrow Lake: 15. nesil çipler hakkında bilinen her şey

Intel’in 15. nesil çipleri Arrow Lake, yüksek performans ve enerji verimliliği vaadiyle teknoloji dünyasının merakla beklediği bir yenilik olarak karşımıza çıkıyor. Bu yeni nesil çipler, yapay zeka ve yüksek işlem gücü gerektiren uygulamalar için optimize edilmiş durumda. Intel, Arrow Lake serisiyle bilgisayar ve mobil cihazlara yönelik çığır açan iyileştirmeler sunmayı hedefliyor. Bu teknolojik ilerlemenin, kullanıcı deneyimini nasıl dönüştüreceğine dair her detay büyük bir heyecan yaratıyor.

Intel’in Arrow Lake olarak bilinen 15. nesil işlemcileri, teknoloji dünyasında büyük bir merak uyandırıyor. Meteor Lake ve Raptor Lake’in yenilenmiş 14. nesil işlemcilerinin halefleri olan Arrow Lake, 2024’ün sonlarına doğru piyasaya sürülmesi bekleniyor. Ancak, önceki nesillere kıyasla durum bu sefer biraz daha karmaşık. Intel’in üretim kapasitesini maksimize etmek amacıyla, Arrow Lake, düşük güç tüketimine sahip başka bir versiyonla birlikte piyasaya sürülebilir ve Intel CPU’larının en uzun süredir devam eden özelliklerinden biri olan Hyperthreading’i terk edebilir.

Henüz lansmana biraz zaman var ve tüm detayları bilmiyoruz, ancak zamanla daha fazla bilgi ediniyoruz. İşte Intel Arrow Lake hakkında bilmeniz gereken her şey.

Arrow Lake, şu anda hakkında somut özellikler bilinmeyen işlemciler olmakla birlikte, heyecan verici söylentilere konu oluyor. Intel’in son nesil işlemcilerinde olduğu gibi, Arrow Lake de bir dizi performans ve verimlilik çekirdeği, yerleşik GPU ve AI ile video transkodlama için diğer hızlandırıcılar içeren döşeme tabanlı bir tasarım kullanacak. Dizüstü bilgisayar CPU’ları, düşük güç modlarında pil ömrünü daha da iyileştirmek için Intel’in düşük güç tüketimine sahip Verimlilik çekirdeklerini de kullanacak.

Bu nesilde performans çekirdeklerinin sayısının artırılması beklenmiyor; en üst düzey çipler yine sekiz P çekirdeğine sahip olacak. Verimlilik çekirdeklerinin sayısı da Arrow Lake‘in orijinal lansmanında aynı kalacak, en üst seviyede 16 çekirdeğe kadar çıkacak. Ancak, bir ara nesil yenilemesi söz konusu olabilir ve bu, bazı Arrow Lake çiplerine 32 E çekirdeği kadar sunabilir, ancak bunlar 2025’e kadar gelmeyecek.

Intel Arrow Lake: 15. nesil çipler hakkında bilinen her şey

Yeni çipler, yeni çekirdek mimarilerine sahip olacak. Arrow Lake P çekirdeklerinin Lion Cove mimarisine dayanacağı, verimlilik çekirdeklerinin ise Skymont mimarisini kullanacağı bildiriliyor.

Diğer söylentiler, Arrow Lake‘in yeni bir LGA 1851 soket tasarımına dayanacağını, 12. ve 13. nesil tasarımların LGA 1700 soketinden daha fazla pine sahip olacağını öne sürüyor. Bu, Arrow Lake işlemcileri için yeni bir anakart gerektirecek ve doğrudan 12., 13. veya 14. nesil PC’lerden yükseltme yapılamayacak anlamına geliyor. Ancak, fiziksel boyutu LGA 1700 ile aynı olacağı için soğutucular uyumlu olacak.

Yeni soket, yeni nesil anakart yongasetlerini de beraberinde getiriyor, aynı zamanda bu nesille birlikte artık DDR4 yerine zorunlu olarak DDR5 desteği sunulacak. Bellek hız desteği yine artacak ve Thunderbolt 5 desteği için söylentiler var, ancak bunlar henüz doğrulanmadı. Bayrak gemisi PCIe teknolojisi de PCIe 5 olarak kalacak.

Arrow Lake ile gelebilecek büyük bir değişiklik, Intel’in uzun süredir kullanılan eş zamanlı çoklu iş parçacığı teknolojisi Hyperthreading’i bırakması olabilir. Bu, 9. nesilde alt-üst sıra modellerde yapıldı, ancak bu sefer özelliğin tamamen kaldırılacağı bildiriliyor. Fikir, performans çek

irdeklerinin talepkar görevlerde daha fazla performans göstermesine izin vermek, Hyperthreading’in tipik olarak sağladığı çoklu iş parçacığı yeteneklerinin yeni E ve LP-E çekirdekleri tarafından ele alınması.

Arrow Lake’in, geleneksel adlandırma standartlarına göre 2nm olarak adlandırılacak Intel 20A süreci düğümü kullanılarak üretileceği bildiriliyor.

Bartlett Lake hakkında da söylentiler var; Intel’in Arrow Lake ile birlikte 2024’te, eski Intel 4 3nm tasarımını kullanan düşük uç işlemciler için yeni bir Bartlett Lake tasarımını piyasaya süreceği söyleniyor. Bunlar, yaşlanmasına rağmen kesinlikle popüler olmaya devam eden AMD’nin Ryzen 5000 nesline rekabet sunmak üzere tasarlanmış olabilir.

Bartlett Lake’in güncellenmiş Raptor Lake silikon tasarımlarına dayanacağı ve mevcut LGA 1700 platformlarıyla uyumlu olacağı bildiriliyor. DDR4 belleğe de sahip olacak, bu da Intel hayranları için daha ucuz bir yükseltme yolu sunabilir.

Intel’in eski bir işlem sürecini kullanması ve bir sonraki nesil ürün yelpazesini ikiye ayırması tuhaf görünse de, bu, Intel’in 20A silikonunun üretimine olan baskıyı azaltmak için yapılan bir hamle. Daha uygun fiyatlı çipler için eski bir tasarım kullanmak, lansman zamanında kullanılabilirliği ve fiyatlandırmayı iyileştirebilir.

Arrow Lake ne zaman piyasaya sürülecek? Intel, 14. nesil Meteor Lake tasarımlarını ılımlı bir karşılama ile piyasaya sürdü, bu yüzden beş düğümü dört yıl içinde planına sadık kalmak için Intel’in Arrow Lake’i 2024’ün son birkaç ayında piyasaya sürmesi bekleniyor – muhtemelen Bartlett-Lake ile birlikte veya hemen ardından 2025’in başlarında.

Lunar Lake’in dizüstü bilgisayar üreticileri tarafından zaten örneklenmekte olduğu bildiriliyor, bu yüzden masaüstüne Arrow Lake’in piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra mobil Lunar Lake işlemcilerini görebiliriz.

Arrow Lake’in ne kadar hızlı olacağını henüz bilmiyoruz, ancak çekirdek sayısı iyileştirmelerinin söylentileri bir şey ifade ediyorsa, gerçekten çok hızlı olmaları bekleniyor. Bu eklenen çok iş parçacıklı güce ek olarak, yeni bir süreç ve tam bir mimari yeniden tasarımı var – Meteor Lake, sadece bir Raptor Lake yenilemesine indirgendiğinden.

Tek çekirdekli için %5 ve çok çekirdekli için %15 civarında IPC kazanımlarının olduğu iddia ediliyor. Yeni bir süreç düğümü ve diğer iyileştirmeler, Arrow Lake ile bazı dikkate değer performans iyileştirmelerine yol açabilir. Ancak, yeni bir düğüm, yeni yongaseti ve yeni mimari ile, saat hızlarının mevcut nesil tasarımlar için olduğu kadar yüksek olmayabileceği düşünülüyor.

Intel, işlemcilerden hyperthreading’i çıkarıyor gibi görünüyor, bu da onların gerçekten inanılmaz hızlı olduklarını öne sürüyor, çünkü genellikle AMD’nin en iyi CPU’larıyla rekabet etmek için hyperthreading’e ihtiyaç duyuluyor.

Arrow Lake, DDR5-6400’e kadar daha hızlı bellek desteği ekleyecek, bu da performansı daha da artıracak. Arrow Lake’in yerleşik grafikleri, en son Arc GPU’larında ve Meteor Lake’in yerleşik GPU’larında gördüğümüz mimarinin güncellenmiş bir versiyonu olan Xe-LPG Plus’ı kullanacak, bu yüzden bugüne kadarki en hızlı entegre grafikler olmalı.

Etkileyici, ama bekleyip görelim Arrow Lake, heyecan verici bir Intel mimarisi ve işlemci nesli olmaya şekilleniyor, ancak şimdilik hala kesinlikle spekülatif. Ancak, Arrow Lake piyasaya çıkmadan önce yeni bir Intel işlemci istiyorsanız, bütçenizi nasıl maksimize edeceğinizi öğrenmek için en iyi Intel CPU’larımıza göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir