Binance Kurucusu CZ İçin Kritik Karar: İki Ay Daha Bekleyecek!

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance borsasının kurucusu Changpeng Zhao, yeni bir gelişmeyle gündemde. Zira Seattle federal mahkemesinin Nisan 2024 sonuna kadar erteleme kararı almasıyla cezai hükmünde bir gecikmeyle daha karşı karşıya kaldı. Haber, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından kripto borsasına yönelik baskının ortasında geldi. Hem Zhao’nun hem de Binance’in geleceği hakkında soruları gündeme getirdi. İşte detaylar…

Binance kurucusu için kritik karar açığa çıktı

Başlangıçta bu ay için planlanan gecikme, Kasım 2023’te Binance’deki kara para aklamayı önleme (AML) programı başarısızlıklarıyla ilgili suçlamaları kabul eden Zhao’yu çevreleyen devam eden yasal destana bir anahtar atıyor. Bu savunma pazarlığı, 50 milyon dolarlık ağır bir para cezası ve CEO’luktan istifa etmeyi gerektiriyordu. Ancak, cezanın ertelenmesiyle ilgili netlik olmaması, kripto ortamına bir belirsizlik daha ekliyor.

Mahkeme heyeti erteleme için herhangi bir açıklama yapmazken, bunun nedenlerine ilişkin spekülasyonlar da oldukça fazla. Bazı uzmanlar, davanın karmaşıklığı ve daha geniş kripto endüstrisi üzerindeki potansiyel etkisine işaret ediyor. Bunun, daha kapsamlı bir incelemeye yol açabileceğini öne sürüyor. Diğerleri ise Zhao’nun hukuk ekibi ile savcılık arasında devam eden ve potansiyel olarak gözden geçirilmiş bir savunma anlaşması veya cezayı hedefleyen müzakereler olasılığına işaret ediyor.

Zhao’nun avukatı açıklama yapmadı

Konuyla ilgili yorum yapmayı reddeden Zhao’nun avukatı William Burck’un sessizliği de dikkat çekti. Bu resmi açıklama eksikliği, özellikle davanın gelişmelerini yakından izleyen kripto topluluğunu etkiliyor. Topluluk içinde, kamuoyundaki spekülasyonları ve endişeyi körüklüyor. Bu arada Binance de davadan yara almadan kurtulmuş değil. Ayrı bir savunma anlaşmasında borsa, lisanssız bir para aktarıcısı olarak faaliyet gösterdiği ve mali düzenlemeleri ihlal ettiği için 4,3 milyar dolar para cezası ve tazminat ödemeyi kabul etti.

 Bu gelişmeler, bir zamanlar kripto dünyasında lider bir oyuncu olarak kabul edilen, ancak şimdi yasal savaşlara karışan ve ağır mali cezalarla karşı karşıya kalan CZ için kasvetli bir tablo çiziyor. Hazine Bakanı Janet Yellen, borsanın “yasadışı aktörlerin serbestçe işlem yapmasına izin verdiğini” iddia etti. Ayrıca çocukların cinsel istismarından yasadışı uyuşturucuya ve terörizme kadar birçok faaliyeti desteklediğini” belirtti. Böylece Binance’e yönelik suçlamaların ciddiyetinin altını çizdi.

Suçlamalar ciddi

Yellen’in bu açıklaması, suçlamaların ciddiyetini vurgulamakta ve kripto endüstrisini çevreleyen düzenleyici inceleme ateşine yakıt eklemekte. Zhao’nun davasına bakan Yargıç Richard Jones, daha önce Zhao’nun hüküm giymeden önce Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki ikametgahına geri dönme taleplerini reddetmişti. Zhao’nun serveti ve ABD ile bağlarının olmaması nedeniyle kaçış riskine ilişkin endişeleri gerekçe göstermişti. Yani yargıcın kararı, Binance kurucusunun şu anda karşı karşıya olduğu yasal engellerin altını çiziyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir