ABD Senatosu’nda Türkiye’nin F-16 Blok 70 tedarikine itiraz

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un, 26 Ocak 2024 tarihinde Türkiye’ye yönelik yayımladığı “23 milyar dolarlık F-16 Blok 70 tedariki” bildirimine itiraz yapıldı.

ABD Senatosu’nda, Cumhuriyetçi Senatör Rand Paul tarafından Türkiye’ye F-16 satışının engellenmesi için Senato Dış ilişkiler Komisyonu’na bir karar tasarısı sunuldu.

Tasarıda şu ifadeler yer aldı:

“ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi tarafından toplanan Kongre’de, Türk Hükümeti’ne yapılması önerilen aşağıdaki yabancı askeri (mühimmat) satışının yasaklanmasına karar verilmiştir”

Biden yönetiminin F-16 satışına yeşil ışık yaktığı dönemde gelen tasarıda, F-16 satışının yanı sıra Türkiye’ye bazı savunma ürünlerinin ve hizmetlerinin de satılmaması gerektiği yer aldı.

“BİREYSEL ÇABA”

Resmi kaynaklar, Paul’ün yasa tasarısına ilişkin “bireysel çaba” değerlendirmesinde bulundu ve F-16 satış süreci planlandığı gibi devam ettiğini, herhangi bir aksama beklenmediğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin talep ettiği 40 adet F-16 savaş uçağı, 79 modernizasyon kiti ve birçok sayıda yazılım, donanım ve mühimmat içeren paketin resmi bildirimini ABD Kongre’sine yapmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir