Yeşil Sol Parti, Hakkari’de miting düzenledi: Kayyımların çaldıkları paraların hesabını soracağız

Mimar Kaya

HAKKARİ – Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin (Yeşil Sol Parti), Hakkari’de Cumhuriyet Caddesi üzerinde gerçekleştirilen mitinge, eski Hakkari Milletvekilleri Hamit Geylani ve Abdullah Zeydan ile 28. Dönem Hakkari Milletvekili adayları Vezir Coşkun Parlak, Öznur Bartın, Onur Düşünmez ile HDP, Yeşil Sol Parti, DBP yöneticileri ile Barış Anneleri katıldı.

Yeşil Sol Parti ait bayrak ve flamaları ile süslenen miting alanına, arama noktalarından geçilerek giriş yapıldı.

Kadınların yöresel kıyafetleriyle katıldığı mitingde, “Jin, jîyan, azadî” (Kadın, yaşam, özgürlük) ve “Oylar Namustur namus satılmaz” sloganları atıldı.

DÜŞÜNMEZ: GÜN KÜRT HALKININ BAŞARIYA VARMA GÜNÜDÜR

Yeşil Sol Parti Hakkari İl Eş Sözcüsü Viyan Tekçe’nin selamlama konuşması yaptığı mitingde, Hakkari Milletvekili Adayı Onur Düşünmez 14 Mayıs seçimlerinin önemli olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

“Bu zorlu süreçlerde yoldaşlarımızın yürüttüğü mücadele ile yolumuz aydınlığa doğru çıkıyor. Biz de bu yolda yolunuzu aydınlatmaya devam edeceğiz. 2019 yılından bu yana Kürt halk önderi Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit giderek derinleştirilmiş durumda. Yıllardır Sayın Öcalan’dan hiçbir şekilde haber alınamıyor. Hepiniz iyi bilinsin ki tecridi kıracak Kürtlerin güneşini de özgürleştireceğiz. Bugüne kadar halkımıza yaşatılan tüm zulümlerin hesabını bu seçimde soracağız. Kirli hesaplar ve çıkarlarla elde ettikleri iktidarın sonu geldi. Gün Hakkari’de alanlarını dolduran binlerin özgürce düşüncelerini ifade edebilme ve Kürt halkının başarıya varma günüdür.”

BARTIN: DEMOKRATİK TALEPLERİ BÜYÜTECEĞİZ

Hakkari Milletvekili Adayı Öznur Bartın da mitinge katılımlarından dolayı Hakkari halkına minnettar olduğunu söyledi, 14 Mayıs seçimlerinde “kadınların rengiyle iradesini sandığa yansıtacağını” mesajını verdi.

Seçimlerde halkın demokratik taleplerini yerine getirmek için mücadeleyi daha da büyüteceklerini söyleyen Bartın, “14 Mayıs’ta kayyımların yıllardır gasp ettiği belediyelerde çaldıkları paralarını hesabını soracağız. 14 Mayıs, Roboski’nin, Taybet Ana, Ceylan Önkol, Uğur Kaymaz ve işkenceyle katledilen tüm yoldaşlarımızın cevabı olacağız. Gücümüz ve potansiyelimiz var, bu seçimleri zaferle taçlandıracağız. Merak etmeyin 21 yıllık AKP iktidarını seçimlerde yerle yeksan edeceğiz ve yaşanan tüm hukuksuzluklara karşı gerekli cevabı verecek ve hesabı soracağız” ifadelerini kullandı.

PARLAK: TÜM SİYASİ TUTSAKLARI ÖZGÜRLÜKLERİNE KAVUŞTURACAĞIZ

Vekil adayı Vezir Coşkun Parlak ise “tarihi önemdeki 14 Mayıs seçimleri öncesi kendilerini coşkulu bir şekilde ağırlayan” Hakkari halkına destekleri için teşekkür etti.

Parlak, “Binlerce siyasetçi arkadaşımız, hukuksuzlukları karşı çıkan avukatlarımız ve hakikati ortaya çıkaran özgür basın emekçileri zindanlarda rehin tutuluyor. 14 Mayıs ardından rehin tutulan özgür basın emekçilerini, hukukçuları ve tüm siyasi tutsakları özgürlüklerine kavuşturacağız. Bu hukuksuzlukların daha fazla devam etmesine izin vermeyecek halkımızın derin bir nefes alması için mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

Parlak, son olarak konuşmasında Hakkari’de devam eden yayla, eylem etkinlik yasakları, ekonomik ve yereldeki sorunlara dikkat çekti.

HDP Parti Meclisi üyesi ve eski dönem Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan ise Hakkari meydanlarının “3 şeyi müjdelediğini” söyledi.

Zeydan; “birinci müjdenin cezaevlerindeki siyasi tutukların tahliye edilmesi, ikinci müjdenin ise Yeşil Sol’un Hakkari’de 3–0 yapacağı, üçüncü müjdenin ise Kürt sorunun barışla çözüleceği müjdesi olduğunu” belirtti.

Son olarak sahneye çıkan eski Hakkari Milletvekili Hamit Geylani de Hakkari halkının her zaman olduğu gibi partisine sahip çıktığını ifade etti ve 14 Mayıs’ta en yüksek oy oranını Hakkari’den bekledikleri mesajını verdi.

Yeşil Sol’un Hakkari mitingi, vekil adaylarının partililerle birlikte seçim otobüsünden çalınan müzikler eşliğinde halay çekmesi ile son buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir