Tartışılan Rezerv Alan Meselesi: “Binlerce Kiracı Sokağa Atılacak”

Yakın zamanda TBMM’den geçerek yasalaşan yeni kentsel dönüşüm yasasıyla, hükümet istediği bölgeleri rezerv alan ilan ederek yıkımını yapabilecek. Yeni yasa, mülkiyet kavramı üzerinden tartışılırken, kiracıların ise hiçbir söz hakkı bulunmuyor. Türkiye’de bulunan binlerce kiracı, bir gecede evsiz kalabilir.

Yeni kentsel dönüşüm yasasında yer alan rezerv alan meselesi, günlerce tartışılmış ancak tepkiler yerini bulmadı.

Yeni yasayla birlikte, hükümet tarafından rezerv alan ilan edilen bölgeler, hızla boşaltılacak. Hak sahiplerine ise aynı bölgeden haklarını verme zorunluluğu olmayacak. Örneğin, Kadıköy’de rezerv alan ilan edilen bir bölgede daireniz bulunuyorsa, size başka bir ilçeden ev hakkınız verilebilecek.

Gazete Duvar’dan Bahadir Özgür, yeni yasanın ilk uygulandığı bölge olan Üsküdar’daki 29 Mayıs Sitesi’nde yaşayanları kaleme aldı.

“Riskli yapı raporu olmadan ‘rezerv alan’ ilan edilen sitede, büyük kısmı kiracı olanlar bir direniş başlattı. 10 bloklu sitedeki 134 konutun 110 tanesinin mülkiyeti, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Eğitim Yatırımları AŞ’ye ait.”

“Üç katlı, yatay mimarili, çam ağaçları içinde, yeşil alanı bol, Boğaz manzaralı bir yer burası. Rantı oldukça yüksek. 2016’dan beri TDV’nin buradan rant elde etmek için neler yaptığını daha önce yazmıştım. Özetle TDV, ‘rezerv alan’ sayesinde 110 dairesine en az 100 daire daha ekleyecek. Hepsi de lüks konut olacak tabi. ‘Rezerv alan’ın en önemli hikmeti de bu işte.”

“Rezerv alan ilanı sonrasında yeni yasaya da dayanılarak şimdi herkesin 15 gün içinde evleri boşaltmaları isteniyor. Doğal gaz, elektrik ve su hizmeti de yakında kesilecek. Ardından polis zoruyla evlerinden atılacaklar. İşte biz mülkü, tapuyu filan tartışırken arada sadece o sitede onlarca kiracının başına gelenler ve gelecek olanlar bunlar. “

“Dolayısıyla kentsel dönüşüm yasasının mağduriyet piramidinin en dibinde yüz binlerce kiracı bulunuyor. Kaderleri Kentsel Dönüşüm Başkanlığı’nın ve müteahhitlerin elinde. Artık yasa arzu edilen her yeri ‘rezerv alan’ ilan etmenin de önünü açtığına göre, bu ‘lanetli piyango’ her an, her kiracıya çıkabilir. Tekrar edelim; yasa ‘kiracı’ diye birini yok sayıyor. Hatta evden atılacak bir eşya, sökülecek bir kapı veya pencere gibi görüyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir