Celal Şengör’ün küfrüyle gündeme geldi: Carl Sagan kimdir

Dünyaca ünlü bilim insanı Carl Sagan kendi alanında birçok çalışmaya imza attı ve dünya çapında üne kavuştu. Ancak Türk halkından pek çok kişi onun adını Celal Şengör’ün küfürlü sözleri ile duydu. Tarihçi Emrah Safa Gürkan ve evrimsel biyolog Çağrı Mert Bakırcı ile Fatih Altaylı’nın programına katılan Celal Şengör’ün Carl Sagan hakkındaki sözlerinin ardından programda reklam arasına gidildi.

CARL SAGAN KİMDİR?

Carl Sagan 9 Kasım 1934 yılında Brooklyn’de doğdu. Musevi bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Sagan kolejden mezun olduktan sonra Şikago Üniversitesinde eğitim aldı. Carl Sagan Fizik, astronomi ve astrofizik eğitimlerini tamamladı ve 1955 yılında mezun oldu. Yüksek lisansından sonra doktora eğitimini de tamamladı.

Sagan 1968 yılına kadar Harvard Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1971 yılında profesör oldu ve Cornell Üniversitesinde bir laboratuvarın başına getirildi. Güneş sisteminin keşfi için büyük araştırmalar yaptı, insansız uzay görevini yönetti.

Bilim insanı Sagan 1960 yıllarında bilim insanlarının elinde Venüs gezegeni hakkında bilgiler mevcut değildi. Venüs ile ilgili bir olasılık raporu hazırladı. Carl Sagan’a göre gezegenin yüzeyi kuru ve sıcaktı. Zaman içinde yapılan araştırmalara göre Sagan’ın olasılıkları doğru çıktı.

Sagan dünya dışı akıllı canlıların etraflıca araştırmasını istiyordu. Dünya dışı varlıkların yaşam formalarından gelen sinyalleri almak için radyo teleskopları kullanmayı bilim dünyasına teşvik etti. Bir kemik hastalığı sebebi ile 20 Aralık 1996 yılında yaşama veda etti.

Carl Sagan, sadece bir bilim insanı olarak değil, aynı zamanda toplumsal konulara duyarlılığı ve popüler bilim yazarlığı ile de tanınan bir araştırmacıdır. Bilginin yaygınlaşması ve bilimin anlaşılır olması için önemli çalışmalar yapmıştır. Birçok kitap yazmış ve belgesel dizileri çekmiştir.

Sagan’ı diğer bilim insanlarından ayıran en önemli özelliklerinden biri, düşüncelerini ve bilgisini herkesin anlayabileceği şekilde ve kolayca ifade edebilmesidir. Bu sayede, evren ve bilim hakkında birçok insanın daha iyi anlamasına yardımcı olmuştur. Kendine özgü ve yaratıcı anlatımı ile etkileyici eserler ortaya çıkarmıştır. “Contact” adlı kitabı, 1997’de Jodie Foster’ın başrolünde olduğu bir film olarak sinemalarda gösterilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir